
Ria stopt met open dagen boetseren
17 april 2023 om 07:00 MensenBAARN Ria Nijhof (74) houdt in haar atelier Guldenhof op 7 mei de laatste open dag van haar cursisten. Hiermee neemt ze ook voor een groot deel afscheid van alle cursussen boetseren die ze sinds 2006 heeft gegeven.
Ria zat zat op de middelbare school in Amsterdam in de wijk Buitenveldert toen een docent haar aansprak op haar talent voor kunst. ,,Die leraar wilde dat ik naar de Rietveldacademie ging. Ik ben van 1948 en het was nog de tijd waarin ouders zeiden dat je als meisje eerst een vak moest leren. Het was volgens hen afwachten of er geld te verdienen viel in het creatieve.” Met haar echtgenoot … kwam ze in Baarn wonen waar de hang naar creativiteit weer terug kwam. Ze besloot op boetseerles te gaan bij beeldhouwster Nieneke Lamme. ,,Ik kwam in 1982 bij haar op de cursus en heb vooral de techniek heel goed geleerd. Een beeld wordt opgezet, maar moet in een later stadium uitgehold worden, anders ontploft een kunstwerk in de oven tijdens het bakken.” Toen Lamme stopte met lesgeven, besloot Nijhof een eigen atelier te openen met cursussen in boetseren. ,,In 2006 ben ik met mijn eerste groepje begonnen. Het was eerst kleinschalig, maar het liep op tot periodes waarin er 26 leerlingen per week kwamen. Het waren kleine groepjes die op verschillende dagdelen kwamen en sommige cursisten doen tot de dag van vandaag mee. Er zijn vriendschappen ontstaan.”
Tijdens de lessen die ze kreeg van Nieneke en die Ria zelf gaf, ontdekte ze ook haar eigen stijl. ,,Mijn man zei eerder al dat ik niet werk van anderen moest kopiëren, maar echt een eigen vorm van kunst moest vinden. Dat zijn onder anderen de dames met hoed geworden. Dit zijn bronzen beelden. Met de dames heb ik veel tentoonstellingen bezocht en er is ook werk van verkocht.” De vrouwen stralen stuk voor stuk kracht uit. ,,Ik heb de inspiratie voor de beelden tijdens het geven van de cursussen opgedaan. Ik had iedere week 25 mensen aan tafel zitten die mij verhalen vertelden waarvan ik dacht: hoe knap is het dat ze met zoveel tegenslag kunnen omgaan. Ik verbaasde mij erover dat het mensen onder alle omstandigheden toch lukte om overeind te blijven staan. De klei hielp daarbij. Als ze het even niet meer zagen zitten met het kunstwerk, dan benaderde ik ze positief met de woorden: ‘dit is van jou, je moet er zelf blij mee zijn en plezier aan beleven. Soms kan het al leuk genoeg zijn om iets te maken, al is het niet perfect.’”
Lees meer in de Baarnsche Courant van maandag 17 april.





















