
Paardenmiddel: Parkeerkoers
10 september 2023 om 11:00 Verkeer en vervoerKunnen we over pakweg twintig jaar de auto nog voor de deur parkeren in Baarn. Nou over twintig jaar; in heel wat smalle straten in de bebouwde kom is de parkeerdruk al zo groot dat, dat nu al niet meer kan.
En, het wordt erger. Baarn vergrijst in snel tempo. Er zijn rekentabellen die laten zien dat daardoor ook het aantal gereserveerde parkeerplaatsen voor mensen met een beperking fors stijgt.
Er circuleren impressiefoto’s waarbij er geen parkeerplaats meer vrij is in een straat, die vol staat met borden ‘alleen voor elektrische auto’s’ of ‘invalide parkeerplaats’.
De gemeente Baarn gaat het probleem integraal aanpakken. Dus van verschillende kanten onderzoeken en dan proberen beleid te bepalen. Dat mag even duren want het hoeft niet morgen te zijn geregeld, maar vast staat dat er wat moet gebeuren.
De doelstelling: Kunnen we een breed draagvlak onder de bevolking vinden in de wetenschap dat we het zeker niet iedereen naar de zin kunnen maken.
Is de autobezitter in 2040 nog net zo gehecht aan zijn kostbare bezit en wil hij zijn bolide per se voor de deur? Of heeft hij er geen probleem mee om een gezonde wandeling te maken en elders te parkeren? Zitten we allemaal in een deelauto tegen die tijd?
Krijgt duurzaamheid voorrang boven gemak? Een van de instrumenten om te sturen is betaald parkeren. Ook dat wordt in kaart gebracht, in de wetenschap dat het gratis parkeren een van de grootste trekkers voor de centrumwinkeliers in Baarn is. Maar misschien moet je het instrument wel in woonwijken inzetten. Wat moet de parkeernorm worden? Hoeveel auto’s per woning en kan dat verschillen in bijvoorbeeld het centrum of de buitenwijken? Een lagere parkeernorm mag echter niet de heilige graal voor woningbouw zijn. Projectontwikkelaars proberen nu al de parkeernorm omlaag te krijgen, zodat er meer gebouwd kan worden.
Alles zal de revue passeren en de bewoner mag uitgebreid meepraten en het beleid mede vorm geven.
En dat geldt niet alleen voor de bebouwde kom, maar ook voor de Baarnse natuurgebieden, Lage Vuursche en de landgoederen Soestdijk en Groeneveld. De laatste heeft bijvoorbeeld al gevraagd of het mogelijk is om het eigen parkeerterrein met een slagboom af te sluiten. De discussie is gestart.
door Eugene Leenders




















