Marleen Kool: ,,Als stadsdominee wil ik vooral benaderbaar zijn, laagdrempelig. Nieuwsgierig naar de ander, onbevooroordeeld.”
Marleen Kool: ,,Als stadsdominee wil ik vooral benaderbaar zijn, laagdrempelig. Nieuwsgierig naar de ander, onbevooroordeeld.” Marije van de Hoef

Marleen Kool uit Baarn sinds april nieuwe stadsdominee in Amersfoort

29 mei 2025 om 19:30 Religie

AMERSFOORT/BAARN Sinds het vertrek van Diederiek van Loo naar Leersum vorig jaar september zat Amersfoort een paar maanden zonder stadsdominee. Per 1 april vervult Marleen Kool uit Baarn deze functie.

Negentien jaar was Marleen verbonden aan de protestantse Paaskerk in Baarn. Vanwege de leeftijd van haar vier kinderen, variërend van elf tot vijftien jaar, blijft ze met haar gezin in Baarn wonen. Marleen studeerde theologie aan de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, werkte na haar afstuderen enige tijd aan de VU voor een intercultureel Bijbelleesproject, vervolgens als geestelijk verzorger voor een stichting voor mensen met een beperking en daarna als gemeentepredikant in Baarn. ,,Als tiener wilde ik psycholoog worden, maar het werd uiteindelijk theologie. Inspirerende voorbeelden van theologen in mijn omgeving hielpen mij ook om tot die keuze te komen. In deze studie kwamen zowel mijn interesse in de mens, in filosofie, de Bijbel en God samen. Theologie is zo’n mooie brede studie.”

VERBINDER

Marleen ziet zichzelf als een verbinder. ,,Hoe leg ik contact met anderen, voor wie en met wie ben ik en zijn wij gemeenschap? Hoe kan ik, in verbinding met de context waarin ik leef, ruimte scheppen voor de ziel, voor de trage vragen van het bestaan en het gesprek daarover? Hoe kan ik ruimte scheppen voor schoonheid en troost, voor een adempauze in de waan van de dag? Die vragen houden mij gaande. Daarin zijn die oude, Bijbelse verhalen voor mij leidraad. Het zijn verhalen die gaan over mij en over ons, ook in deze tijd. Hoe kan ik, als theoloog, die verhalen ontsluiten, zodat anderen zich daarin herkennen en er door aangesproken worden? Omdat deze verhalen niet altijd zo toegankelijk zijn, wil ik graag sleutels aanreiken om ze te kunnen verstaan en te vertalen naar het nu.”

Als stadsdominee wil ik vooral benaderbaar zijn, laagdrempelig. Nieuwsgierig naar de ander, onbevooroordeeld.  

Als stadsdominee is Marleen het gezicht van de kerk in de stad. ,,Maar”, zegt ze, ,,voor mij is de vraag eerst nog: ben ik dat of word ik dat? Als stadsdominee wil ik vooral benaderbaar zijn, laagdrempelig. Nieuwsgierig naar de ander, onbevooroordeeld. En wil ik aandacht en ruimte maken voor zingevings- en levensvragen van de mensen in de stad. Dat wordt ook een zoektocht van uitproberen en aanknopingspunten vinden en aansluiten bij wat er al gedaan wordt. En natuurlijk is het werk van de stadsdominee al zichtbaar in de wekelijkse zaterdagmiddagactiviteiten in de Zwaan in de Langestraat, de stiltemeditatie in de Joriskerk op woensdagmorgen en Nachtlicht vier keer per jaar.”

Komend najaar hoopt Marleen ook nog haar studie haptotherapie af te ronden. ,,Hier ontdekte ik hoe ik als theoloog rationeel ben opgeleid. Je zou vergeten dat we ook ‘lichaam’ zijn. Ons lichaam kun je ook zien als verhaal. Het heeft zin en doet goed, om te luisteren naar wat dit je vertelt. Hoofd, hart, ziel en handen, de hele mens, daar gaat het om.”

Informatie: stadsdominee.nl

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie