
Liefde voor het G-handbal: ‘Meedoen staat gelijk aan winnen’
27 maart 2026 om 11:30 MensenBAARN In de rubriek De Vrijwilliger zet de Baarnsche Courant een vrijwilliger van een vereniging, stichting of club in de gemeente Baarn in het zonnetje. Deze week is dat Yvonne Gesgarz (73) die zich bij HCLB met liefde inzet voor mensen met een verstandelijke beperking.
Cécile Dekkers
Wat begon als een idee binnen de handbalvereniging waar ze vanaf haar 23ste lid is, groeide uit tot een gezellig G-handbalteam waar meedoen gelijk staat aan winnen. ,,Eén van de initiatiefnemers had een dochter met een beperking. Toen kwam de vraag, waarom zetten we niet iets op voor deze doelgroep”, vertelt Yvonne Gesgarz. Dat idee sloeg aan en inmiddels heeft het G-handbal een vaste plek van waarde binnen de vereniging gekregen.
De sportverenging HCLB (Handbal Combinatie Limvio Baarn) werd opgericht op 25 juni 2016. In de naam leeft de geschiedenis voort van de twee voormalige handbalverenigingen Limvio en HV Baarn. Deze clubs hebben samen de basis gelegd voor het huidige handbal in Baarn. De vereniging is globaal verdeeld in drie niveaus: voor de senioren, de junioren en voor mensen met een verstandelijke beperking, beter bekend als G-handbal.
TOERNOOIEN
Binnen het Nederlands Handbal Verbond (NHV) wordt al jarenlang G-handbal gespeeld. Inmiddels zijn er veel teams die maandelijks in toernooivorm tegen elkaar uitkomen. Daarnaast zijn er regionale spelen, de Special Olympics en zelfs een Nederlands kampioenschap. Teams die nog niet compleet zijn, kunnen worden samengevoegd met andere teams, zodat iedereen kan meedoen.
Bij het G-handbalteam van HCLB spelen zowel dames als heren. Het team doet regelmatig mee aan toernooien, waar plezier vooropstaat. ,,Bij ons staat meedoen gelijk aan winnen”, vertelt Yvonne. ,,Voor trainers is het soms schakelen. Waar bij reguliere teams prestatie vaak centraal staat, gaat het hier anders. Je wilt dat het team beter wordt, en dat kan ook. Maar het duurt langer voordat je vooruitgang merkt.”
TRAINING
Elke zaterdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur wordt er getraind. De groep bestaat momenteel uit elf spelers. Dat is groot genoeg voor een team, met af en toe wissels. De deelnemers komen uit Baarn en omgeving. Sommigen komen zelfstandig, anderen met vervoer.
De trainingen worden verzorgd door een pool van vrijwilligers waar Yvonne Gesgarz er dus een van is. ,,Je staat er altijd met z’n tweeën”, legt zij uit. ,,En doordat we met een grotere groep trainers werken, hoef je maar een paar keer per jaar training te geven.”
De spelers zijn puur, eerlijk en hebben plezier
Bij het G-handbal draait het niet alleen om sport. Soms vraagt een speler even extra aandacht. ,,Je moet goed kijken naar hun reacties. Als iemand even moet huilen of een knuffel nodig heeft, dan gebeurt dat gewoon, ook midden in de wedstrijd. Dat hoort erbij. Affiniteit hebben voor deze doelgroep is zeker belangrijk”, aldus Yvonne die na een carrière in de financiële administratie het roer omgooide en aan de slag ging in de gehandicaptenzorg bij Amerpoort.
Daar volgde ze verschillende opleidingen en leerde ze omgaan met uiteenlopende vormen van autisme en andere beperkingen. ,,Je hebt het of je hebt het niet. Je moet echt kunnen inspelen op wat iemand nodig heeft. Dit was uiteindelijk de leukste baan die ik ooit heb gehad.”
Inmiddels geniet ze van haar pensioen maar stilzitten hoort daar niet bij. Naast het G-handbalteam traint ze ook de jeugd op maandag.
Tevens helpt ze al ca zes jaar bij de Voedselbank op donderdagochtend en past ze regelmatig op haar kleinkinderen. Daarnaast is ze nog medewerker van de Nieuwenoord Motorrun, die een keer per jaar plaatsvindt. Dit jaar alweer voor de 41ste keer.
TIJD TEKORT
Yvonne Gesgarz woont met veel plezier in Baarn waar ze opgroeide, net als haar man die ook actief is als vrijwilliger bij SV Baarn en voor de Speeltuinvereniging Oosterkwartier. ,,Eigenlijk komen we tijd tekort”, vertelt ze lachend. ,,Maar dat is alleen maar goed om in beweging te zijn.”
Hoewel de groep trainers stabiel is, blijft de behoefte aan vrijwilligers bestaan. ,,Hoe meer mensen, hoe beter”, benadrukt ze. ,,Dan voelt niemand zich bezwaard als hij of zij een keer niet kan.”
Nieuwe spelers zijn ook welkom, mits ze gemotiveerd zijn en het leuk vinden. Vaak draaien ze eerst een paar proeftrainingen mee om te kijken of het klikt met de groep.
Over de vraag wat dit vrijwilligerswerk zo bijzonder maakt, hoeft ze niet lang na te denken. ,,Dat is het contact met de spelers. Ze zijn puur, eerlijk en hebben plezier. Daar doe je het voor.”
Vereniging: Handbal Combinatie Limvio Baarn (HCLB), G-handbal
Huidig aantal vrijwilligers: 16
Welkom: nieuwe vrijwilligers zijn altijd welkom
Locatie: Sportcentrum De Trits, Goeman Borgesiuslaan 2, 3741 CR Baarn
Contact: hclb.baarn@gmail.com
Website: https://hclb.nl/teams/g-sport/


















