Afbeelding

Literaire middag over Prins Bernhard bij Boekhandel Den Boer

26 februari 2023 om 14:51 Activiteiten

BAARN Boekhandel Den Boer in de Laanstraat verzorgt zondag 26 maart een literaire middag over Prins Bernhard met auteurs Arthur Umbgrove (Met de prins op reis) en Dik van der Meulen (Bernhards oorlog). Aanvang 15.00 uur. Toegang 10 euro. Reserveren noodzakelijk via 035 – 54 268 51.

Bernhards oorlog gaat over het wonderlijke en niet zelden spectaculaire leven van de Prins der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. De veelgeprezen biograaf Dik van der Meulen beschrijft Bernhard als een complexe figuur, die opportunisme paarde aan doodsverachting; een man die egocentrisch was en tegelijk loyaal aan zijn vrienden – hoewel niet altijd aan zijn eigen echtgenote Juliana, de toekomstige koningin.
Tijdens zijn ballingschap in Londen beleefde prins Bernhard een komeetachtige militaire carrière. Binnen vier jaar klom hij op van kapitein zonder bevoegdheden tot luitenant-generaal, en werd hij bevelhebber van het georganiseerde verzet in Nederland. Toch vonden koningin Wilhelmina en hijzelf dat er nóg meer in had gezeten.
Hoe is het mogelijk dat een in Duitsland geboren prins, die in 1936 nog een onbezoldigde kantoorbaan had, in 1945 een van de invloedrijkste en populairste Nederlanders was geworden?

Dit boek bevat tal van nieuwe inzichten in het doen en laten van de prins in de Tweede Wereldoorlog. Het laat bovenal zien dat Bernhard, mede door toedoen van zijn schoonmoeder, een aanzienlijk veiligheidsrisico was.

Dik van der Meulen (1963) is schrijver en biograaf. Hij schrijft over uiteenlopende onderwerpen als Maya’s, natuur en wolven, en heeft inmiddels vier biografieën op zijn naam staan. Voor zijn biografie van Multatuli kreeg hij in 2003 de AKO Literatuurprijs. Zijn biografie van koning Willem III werd in 2014 bekroond met de Libris Geschiedenis Prijs en in 2017 ontving hij  de  Jan Wolkers Prijs voor zijn boek  De kinderen van de nacht , over wolven en mensen.

In het voorjaar van 1951 maakt prins Bernhard, met in zijn kielzog zijn particulier secretaris Frans de Graaff, een ‘goodwillreis’ naar Zuid-Amerika. Daarbij bezoekt hij ook het Argentinië van Eva en Juan Perón. De reis is beladen, omdat Perón in Nederland algemeen als dictator wordt beschouwd. De Graaff moet Bernhard behoeden voor fouten, maar hoe doe je dat in de schaduw van een man die zich onaantastbaar waant?
Zeventig jaar later krijgt schrijver Arthur Umbgrove het archief van de particulier secretaris, zijn oudoom, in handen en vindt daarin een aantal brisante documenten. Hij reist naar Argentinië om de sporen van zijn oudoom te volgen.

Heeft de particulier secretaris een diplomatieke rel op wereldschaal weten te voorkomen? En hoe bood hij weerstand tegen het losbandige leven van de prins en zijn entourage tijdens de reis?

Met de prins op reis is zowel een betoverende, op feiten gebaseerde roman over een aandoenlijke observator als een in alle opzichten verbazingwekkend reisverslag.
Arthur Umbgrove (1964) is schrijver. Daarnaast is hij voorzitter van Comedytrain en artistiek leider van De Speld Live. Hij maakte vijf cabaretprogramma’s en was jarenlang columnist bij NPO Radio 1. Zijn debuutroman Midden op de weg, zo hard mogelijk werd genomineerd voor de Anton Wachterprijs en de Selexyz Debuutprijs en bekroond met de LiBra-debutantenprijs.

Afbeelding
Mail de redactie
Meld een correctie

Christine Schut
Deel dit artikel via:
advertentie