Lokale politici krijgen tijdens verkiezingsmarkt alsnog veel vragen over bouwprojecten
1 maart 2010 om 13:46 partnercontent‘De mensen hebben het een beetje gemist’
Alle politieke partijen die meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen van komende woensdag, waren uitgerukt voor de traditionele verkiezingsmarkt op de Brink.Zij troffen er burgers die veel meer dan andere jaren geïnteresseerd waren in het wel en wee van de gemeente. Vooral de grote bouwprojecten die allang op stapel staan, roepen nu alsnog veel vraagtekens op. Een rondje langs de kandidaten. ’Het is makkelijk kiezen want de standpunten liggen dit keer ver uiteen.’
De Lijst Tinus Snyders (LTS) zorgt voor de vrolijke noot tijdens de verkiezingsmarkt op zaterdag. De stand van de lokale politieke partij is met fauteuils en een plant ingericht als ‘de huiskamer van Baarn’, en sommige uitbundig uitgedoste kandidaat-raadsleden voeren een dansje op bij de klanken van livemuziek vanuit de serre van eetcafé De Kerkbrink.
Er is over nagedacht. “In ons programma Panorama 2015 moet de Brink de huiskamer van Baarn worden. Een mooie besloten ruimte”, legt lijsttrekker Tinus Snyders uit. Het houten hobbelvliegtuigje bij de kraam staat voor ‘de helikopterview van de partij’. “Geen ad-hocbeleid.”
Ze zijn er met liefst vijftien vrijwilligers om de boodschap aan de Baarnse kiezers over te brengen. “De mensen zijn erg geïnteresseerd. Ze komen naar je toe om te vragen wat er aan de hand is”, valt Jaap van Althuis op, nummer drie op de lijst van de LTS. “De bouwplannen met de Noordschil, het parkeerterrein, het gebied Drakenburgergracht en de Oosterhei zitten ze dwars.” Dat is wel een beetje laat geeft hij toe, nu met name de projecten op de Noordschil en de Oosterhei al door de gemeenteraad zijn aangenomen en contracten zijn ondertekend. “De mensen hebben het een beetje gemist. Ze weten er het juiste niet van.”
Als het aan de LTS ligt, worden alle vergevorderde plannen toch teruggedraaid. Snyders: “Maar dan moet er wel een machtstsunami komen. Als de meerderheid van de bevolking stemt op een partij die deze projecten niet wil, dan is dat een juridisch feit. Dan wordt het hogere politiek en kan het alsnog teruggedraaid worden. Dat heb ik als wethouder in de periode 2002-2004 ook met verschillende projecten gedaan.”
Duidelijke scheidslijn
Lijsttrekker Hans Geurtsen van het CDA gelooft daar helemaal niet in. “Over de Noordschil en de Oosterhei zijn al besluiten genomen. Er zijn al afspraken gemaakt met de projectontwikkelaars. En ook de plannen voor het wellness-centrum aan de Drakenburgergracht zijn eigenlijk al in een te vergevorderd stadium om terug te draaien. Maar over het parkeerterrein aan de Laanstraat kan nog wel gepraat worden.” Ondertussen draaien kinderen rondjes in de heuse draaimolen die het CDA voor de gelegenheid heeft neergezet.
Hij signaleert wel een grotere interesse bij de passerende Baarnaars dan voorgaande verkiezingen en stelt een duidelijke scheidslijn vast: je bent voor of tegen de grote bouwplannen. “Het is daardoor makkelijk kiezen want de standpunten liggen dit keer ver uiteen.” Hij verwacht geen politieke aardverschuivingen. De coalitie van CDA, PvdA en VVD blijft in tact, denkt hij.
André van Roshum van de ChristenUnie is daar nog niet zo zeker van: “Het CDA en de PvdA zie ik wel verliezen. De BOP heeft zich de afgelopen vier jaar goed geprofileerd en D66 lift mee op het landelijke succes van Alexander Pechtold. Ik denk dat het daardoor moeilijk wordt een coalitie te vormen.” Voor zijn eigen partij hoopt hij op twee zetels.
Daar rekent ook de BOP op, maar stilletjes hopen deze lokalen op eentje meer. De partij zit duidelijk in het ‘tegen-kamp’. “Ons hoofddoel is om Baarn beter te maken voor de Baarnaars, zonder megalomane projecten”, stelt Cees Schrama, die als nummer zes op de lijst van de Baarnse Onafhankelijke Partij staat. “Wij zijn voor kleinschaligheid en strijden voor zaken als een betere afvalverwerking en groenvoorziening en tegen de bureaucratie op het gemeentehuis.”
Pannenkoeken
Frans Luiten van de VVD vindt het ‘boven verwachting druk’. Ook hij krijgt veel vragen over het door zijn partij gesteunde project van woningen- en bedrijvenbouw op de Noordschil, ook van tegenstanders. “Het is vooral goed om hier te zijn zodat je de kiezers eens persoonlijk kunt ontmoeten”, zegt hij over de verkiezingsmarkt.
Voorman Theo Stroo van D66 heeft ‘een hoop leuke gesprekken’ gehad. “Er zijn veel geïnteresseerde inwoners en daarbij is de Noordschil toch een doorn in het oog.” Zijn partij wil dit project ook terugdraaien. “Maar we moeten natuurlijk wel ergens bouwen, zoals op de Oosterhei. Anders zakken we als gemeente onder de grens van 24.000 inwoners en komt er veel minder geld vanuit Den Haag.” Hij denkt een leuk resultaat te gaan boeken op 3 maart, en beseft dat dit mede afhangt van de landelijke prestaties. “Om dezelfde reden ging het vier jaar geleden slecht.”
Folders, ballonnen, pennen, vlaggetjes en pepermuntjes. De partijen halen veel uit de kast om zichtbaar te worden. De PvdA trakteert de bezoekers aan de stand ook nog op pannenkoeken. Er ligt nog een stapeltje tegen sluiting van de markt. “We zijn bijna los, het is een groot succes”, meldt Luc Pietersen. Ook deze nummer drie op de lijst van de sociaal-democraten signaleert een oplopende verkiezingskoorts. “De mensen komen zelfs folders halen, we hoeven ze niet uit te reiken. We proeven dat het leeft.”
Naast de nieuwsgierigheid naar de bouwprojecten trof Heleen Nauta van GroenLinks veel Baarnaars die hun zorgen uitten over ‘de transparantie tussen burgers en gemeentebestuur’. ‘Wij staan er allemaal buiten’, kreeg de nummer twee op de lijst vaak te horen. Zij kijkt terug op ‘een gezellige dag met echte gesprekken’.
Hans Veltmeijer
(Foto: Roeland de Bruyn)

















