Afbeelding
Leen

[Antwoord van vorige week: De Brink]

12 juni 2026 om 05:49


Is er een straatnaam in ons dorp, welke zo in de belangstelling staat als de Brink? Een naam, die volgens de meeste taalgeleerden zeggen wil: beringde plaats. Een plein dus waar de huizen of andere gebouwen als een ring omheen staan. Wat in Baarn niet anders is en waarmee ook bij de allerlaatste reconstructie van het plein volledig rekening werd gehouden. 

Trouwens, ook in het bestemmingsplan van stedenbouwkundige de Maar, waartegen meer en meer verzet ontstond, was zo’n ommuring als een van de uitgangspunten opgenomen.

Al in de vroegste jaren stond rondom een Brink zo’n kring van huizen, waaronder toen in de eerste plaats de heidense tempel en de woning van de priester. Later bij de kerstening kwam daar een christelijke kerk met pastorie een dergelijk heidens heiligdom vervangen. 

In Baarn werd die pastorie naast de kerk helaas afgebroken — wat een symboliek: er kwam een parkeerterrein voor in de plaats! —, maar de Pauluskerk vormt al eeuwenlang een onmisbaar element in ons dorpshart.

Van oorsprong was elke Brink voorts de vergaderplaats van iedere gemeenschap en in latere tijd werd daar dan ook als 't even kon het gemeentehuis gesitueerd. Baarn vormt er geen uitzondering op. Dat tevens op zo’n Brink bijna alle belangrijke wegen uitkwamen, was ook in ons dorp niet anders. 

Afbeeldingen van het oude dorp Baerne tonen steevast die Pauluskerk. De oude dorpskern werd overigens slechts samen met Brinksteeg (nu: Brinkstraat), Schapendrift (nu: Kerkstraat) en Hoofdstraat gevormd, met als een soort loodlijn in deze driehoek de Achterstraat (nu: Burg. Penstraat).

Geen wonder dus, dat veel van de Baarnse geschiedenis zich op die Brink afspeelde. Er was ook een komen en gaan van markante gebouwen rond het plein, waarvan het oude Schoutenhuis op nummer 8 de tand des tijds doorstaan heeft. Maar ’’Klein Andrichem” (bij de hoek Eemnesserweg) verdween en niet te vergeten Hotel Velaars (Centraal), dat via Warenhuis 1001 nu plaats moest maken voor de Hema. 

De woning van mej. J.M.F. van IJsendijk — haar naam leeft nog altijd voort bij het bosje, waar nu Maarschalksbos domineert — werd een garage en de villa ”Mes Délices” kreeg het gemeentehuis ais opvolger.

In eerdere verhalen stond vermeld, dat de Leestraat haar naam te danken zou hebben aan ’’Leetje”, waarmee niets meer of minder bedoeld werd dan "Atleetje”, of Laantje, dat door het tegen het centrum gelegen bos liep.

De winnaar deze week is: Bert van Hornsveld uit Baarn.

...........................................................

Nieuwe website

Onze nieuwe website “Geheugenvanbaarn.nl” heeft nu boeken e.d. over Baarn in de verkoop.

Kijk op deze website naar ‘In de verkoop'. Hier kunt u kiezen uit ruim 125 boeken, folders nieuw of tweedehands over Baarn voor een leuk prijsje.

Indien u interesse heeft, stuur dan een mail met uw naam, verzendadres en de titel van het gewenste boek naar:

geheugenvanbaarn@gmail.com

Afbeelding