Geen steun voor opvang kinderen uit noodopvang

15 mei 2026 om 06:41

BAARN Baarn gaat niet onderzoeken of enkele tientallen kinderen die nu in de noodopvang verblijven, tijdelijk in de gemeente kunnen worden ondergebracht. Een oproep daartoe van GroenLinks werd woensdagavond niet overgenomen door de gemeenteraad. De motie kreeg alleen steun van D66 en de PvdA.

Recent bleek dat het aantal kinderen in de noodopvang in Nederland de afgelopen jaren sterk is toegenomen en dat het inmiddels om duizenden kinderen gaat. Deze kinderen verblijven vaak langdurig op locaties die bedoeld zijn voor zeer tijdelijk gebruik, zoals sporthallen, hotels en schepen. Op deze locaties is sprake van gebrekkige omstandigheden, waaronder beperkte toegang tot zorg en onveilige situaties. Kinderen in de noodopvang moeten bovendien regelmatig verhuizen, soms meerdere keren, waardoor zij onderwijs missen en stress- en gezondheidsproblemen ontwikkelen.

Raadslid Meike Ritchie Lakerveld hield een gloedvol betoog dat Baarn op zijn minst zou moeten onderzoeken of een aantal gezinnen met jonge kinderen tijdelijk kan worden opgevangen, bovenop de 152 statushouders en minderjarige alleenstaande jongeren die al jaren op het voormalige marechausseeterrein bij Soestdijk verblijven. Zij kreeg bijval van Hanneke Struijk-Cramer van D66, die eveneens een emotioneel beroep deed op haar collega-raadsleden. Die gingen daar echter niet in mee. De gemeente Baarn voldoet volgens de meerderheid aan de opdracht van de Spreidingswet en wil het daarbij laten. Politieke partijen storen zich eraan dat er in Nederland veel gemeenten zijn die volgens hen niets of onvoldoende doen aan de opvang van asielzoekers.