Theatermakers en publiek zijn een met de natuur.
Theatermakers en publiek zijn een met de natuur. Vuurol

'[Vuurol] wordt topeditie'

Theatermakers laten zich inspireren door thema ‘zwerm'

7 mei 2026 om 07:00

In de bossen bij Lage Vuursche verandert het gebied rond de Kuil van Drakensteyn tijdens de Pinksterdagen opnieuw in een levendig decor voor locatietheater, performances en kunstinstallaties. Volgens artistiek leider Jeannette Groenewoud belooft het een bijzondere editie te worden, die zowel de doorgewinterde theaterliefhebber als de nieuwsgierige nieuwkomer aanspreekt. ,,Vuurol is er echt voor iedereen”, zegt Groenewoud. ,,Je hoeft geen ervaren theaterbezoeker te zijn. Er is heel veel keuze voor elke leeftijd en ieders smaak. Juist het rondwandelen door het bos, en onderweg telkens iets nieuws ontdekken, maakt het toegankelijk en verrassend.”


Bezoekers struinen tijdens Vuurol langs zo’n twintig theatergroepen die speciaal voor deze plek nieuw werk hebben gemaakt. Het bos is daarbij niet alleen decor, maar ook inspiratiebron. ,,Wat je hier ziet, is echt anders dan wanneer je dezelfde makers in een theaterzaal zou zien”, vult collega Rosanne Geerdes aan. ,,Het heeft iets van festivals als Oerol, maar het is laagdrempeliger: lekker in de buurt, én je hoeft niet op de boot”, grapt Geerdes.


SAMEN BEWEGEN, OF JUIST NIET Het centrale thema dit jaar is ‘zwerm’. Een onderwerp dat volgens Groenewoud opvallend actueel is. ,,We leven in een tijd waarin de vraag speelt: hoor je ergens bij, wil je meebewegen met de groep, of kies je juist je eigen pad? Dat zie je terug in de voorstellingen.”


Die invalshoek krijgt op het festival veel verschillende vormen. Sommige makers onderzoeken wat er gebeurt als mensen letterlijk samen bewegen en reageren, waarbij het publiek onderdeel wordt van de ‘zwerm’. Anderen zoeken het meer in persoonlijke verhalen over erbij horen of juist buiten de groep vallen. Zo zijn er voorstellingen die het collectieve en het individuele op een bijna fysieke manier laten botsen, terwijl andere makers juist de verstilling opzoeken en het thema verbinden aan natuur en ritme.


STERKE LOKALE INBRENG Opvallend dit jaar is de sterke aanwezigheid van makers uit Baarn zelf. Zo maakt natuur-educator Marieke van Groenendael de kindervoorstelling De Vuursche Bruiloft. Daarin bouwen kinderen samen een fantasiewereld van boswezens, die uiteindelijk uitmondt in een gezamenlijke viering - een groeiende zwerm waarin iedereen anders mag zijn.

Ook de Baarnse stadsdichter Merel Steinweg is van de partij, met een muzikale productie waarin taal, geluid en ontmoeting centraal staan. Haar werk onderzoekt wat er ontstaat wanneer mensen samenkomen: welke verhalen, welke stemmen, welke betekenis?

,, Vuurol is geworteld in deze omgeving

Volgens de organisatie onderstrepen juist deze lokale bijdragen de kracht van het festival. ,,Vuurol is geworteld in deze omgeving”, zegt Geerdes. ,,Het is mooi om te zien hoe makers uit Baarn daar hun eigen draai aan geven.”


LAATSTE KAARTEN Met het Pinksterweekend in aantocht neemt de belangstelling snel toe. Er zijn nog kaarten beschikbaar, maar de verwachting is dat de dagkaarten voor het Pinksterweekend snel uitverkocht raken. Wie er zeker bij wil zijn, doet er daarom goed aan niet te lang te wachten. Tot en met 16 mei zijn tickets bovendien nog verkrijgbaar tegen een voordeliger voorverkooptarief.


Wie het bos in trekt tijdens Vuurol, kan zich opmaken voor een dag vol verrassingen. Of, zoals Groenewoud het samenvat: ,,Je komt voor een voorstelling, je gaat naar huis met een ervaring.”

De bossen rond Lage Vuursche vormen het podium.
Theatermakers laten zich elk jaar inspireren door een thema.
Afbeelding
Afbeelding